Dnia 8 października 2019 roku, mimo pochmurnej i deszczowej pogody, wybraliśmy się do Miasteczka Ruchu Drogowego, mieszczącego się w Łodzi przy ulicy Parkowej 1. Wzięliśmy tam udział w zajęciach  teoretycznych oraz  praktycznych  w ramach kursu na kartę rowerową. Najpierw uczestniczyliśmy w wykładzie, podczas którego zapoznano nas z podstawowymi zagadnieniami ruchu drogowego. W kolejnej części zajęć mogliśmy wykorzystywać zdobytą wiedzę teoretyczną podczas jazdy po placu manewrowym. Mimo tego, iż każdy z nas potrafi jeździć rowerem, manewry na placu przysporzyły niektórym z nas wielu trudności. Nie zrażamy się  jednak małymi niepowodzeniami, zamierzamy doskonalić swoje umiejętności, aby na wiosnę zdać egzamin na kartę rowerową.

W czwartek 12 września br. w naszej klasie podczas lekcji historii pojawili się ludzie pierwotni. Przybyli oni z harpunami wykonanymi z drewna, łukami i pięściakami, a odziani byli w skąpe ubrania ze skór zwierzęcych.

Uczniowie w grupach przedstawiali różne scenki z życia praludzi. Można było się z nich dowiedzieć jak rozpalano i podtrzymywano ogień, w jaki sposób przygotowywano posiłki. Podczas tej niezwykłej lekcji dzieci wcielały się także w myśliwych oraz przedstawiały sposoby wyrabiania narzędzi. Była to bardzo interesująca lekcja!

Dnia 05.04.2019 roku uczniowie klasy IVb i IVa wystawili przedstawienie z okazji Świąt Wielkanocnych "Są takie święta".  

Korytarz szkolny na ten moment został odświętnie udekorowany. W centralnym miejscu nie zabrakło pięknie przystrojonego stołu wielkanocnego, a wokół rozwieszono dekoracje symbolizujące święta: pisanki, palmy wielkanocne, koguciki oraz gaiki zielone. Młodzi aktorzy, odświętnie ubrani, przybliżyli publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami. Wprowadzili zebranych w niezwykły świąteczny czas i przypomnieli co symbolizują wielkanocne potrawy: jajko, baranek, chleb, bukszpan, wędlina oraz sól i pieprz.

Piękny występ dzieci wzbogacony został odpowiednim podkładem muzycznym, a na zakończenie jak stary obyczaj każe, dyngusiarze pokropili wszystkich wodą.

 

We wtorek 14 maja 2019 roku udaliśmy się do Teatru DOM przy ulicy Piotrkowskiej 243 gdzie odbyły się zajęcia warsztatowe „Teatralne ABC” prowadzone przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.  

Zamierzeniem twórców było przedstawienie różnych sposobów przenoszenia sztuki na scenę: od teatru lalek poprzez teatr cieni, pantomimy do aktora w żywym planie. W dialogach natomiast pojawiła się fachowa terminologia związana z teatrem.

Obejrzeliśmy historię chłopca, który nie potrafił właściwie zachować się w teatrze- przeszkadzał aktorom i widzom. Ponieważ lekceważył wszelkie prośby i uwagi został za karę zatrzymany na scenie. Dzięki magii miejsca, w którym się znalazł, spotykał znane z historii teatru i baśni postaci. Chłopiec zauroczony wyjątkowością teatru zaczyna doceniać ciężką pracę ludzi teatru, poznaje sztukę aktorską, staje się mądrzejszy i pokorniejszy. Czas spędzony w teatrze nie był dla niego czasem straconym. My też się nie zawiedliśmy!

W środę 6 marca br. w naszej szkole wyrosły znienacka uczniowskie wojska krzyżackie i polsko-litewskie, aby odtworzyć jedną z największych bitew historii średniowiecznej Europy, która została stoczona na polach pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku.  

Uczniowie naszej klasy samodzielnie, bądź z pomocą Rodziców przygotowali stroje i rekwizyty niezbędne do walki, a wśród nich miecze, hełmy, siatki ochronne i tarcze.

Zgodnie z faktem historycznym nastąpiło uroczyste przekazanie  dwóch nagich mieczy  królowi polskiemu Władysławowi II Jagielle i wielkiemu księciu litewskiemu Witoldowi przez heroldów wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Wręczenie mieczy było symbolicznym pretekstem do rozpoczęcia bitwy pod Grunwaldem.  W  holu szkoły rozegrała się walka, po której krzyżaccy rycerze polegli w bitwie. Nie mogło być przecież inaczej, zwycięstwo odniosły wojska polsko –litewskie.

Była to wspaniała lekcja historii!