Przedstawienie... skrzydła
Pomagamy pofrunąć - i to wysoko! Jedna chwila z życia szkoły.
„Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwinąć” - te słowa Janusza Korczaka stały się motyw przewodnim uroczystości szkolnej pt. “Dzieci mają skrzydła” przygotowanej przez uczniów, nauczycieli
i wychowawców w ramach obchodów 12. rocznicy nadania Integracyjnej Szkole Podstawowej nr 67 w Łodzi imienia Janusza Korczaka.
Dzień 11 stycznia 2023 roku był dla naszej społeczności szkolnej wyjątkowy. Tego dnia odbył się bowiem długo przygotowywany i wyczekiwany przez wszystkich apel. Rozpoczęliśmy go od wspólnego odśpiewania hymnu szkoły, który towarzyszy nam już od maja 2011 roku, kiedy to nasza szkoła otrzymała za swojego patrona imię wyjątkowego pedagoga, wychowawcy i lekarza, prekursora pedagogiki pełnej szacunku do dziecka oraz przedstawiciela ruchu na rzecz praw najmłodszych.
W tym dniu uczniowie klas szóstych i siódmych pod bacznym okiem polonistki, przybliżyli swoim rówieśnikom postać Janusza Korczaka, najważniejsze fakty z jego życia oraz znaczną część jego dorobku pisarskiego, na który składają się powieści zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Podczas podróży multimedialnej przenieśliśmy się do miejsc w Warszawie, z którymi zawodowo związany był Stary Doktor. Odwiedziliśmy Dom Sierot dla dzieci żydowskich przy ulicy Krochmalnej 92 założony przez Stefanię Wilczyńską i Janusza Korczaka. Następnie udaliśmy się na ulicę Chłodną 33, gdzie po wybuchu II wojny światowej został przeniesiony sierociniec. Ostatnim przystankiem w tej podróży była ulica Sienna 16, gdzie w październiku 1941 roku na terenie utworzonego przez Niemców getta zamieszkał wraz z dziećmi Janusz Korczak. Z tego miejsca Korczak, dziesięcioro wychowawców i 192 sieroty 6 sierpnia 1942 roku zostali wypędzeni na Umschlagplatz, skąd zostali przewiezieni do obozu zagłady w Treblince, gdzie zginęli.
Uczniowie zapoznali również słuchaczy z poglądami i myślą pedagogiczną J. Korczaka opierającą się na partnerstwie między dzieckiem a nauczycielem oraz traktowaniu najmłodszych na równi z dorosłymi. W tym celu uczniowie dokonali wyboru i przedstawili społeczności uczniowskiej najważniejsze cytaty i “złote myśli” z dzieł Janusza Korczaka, których z zaciekawieniem wszyscy wysłuchaliśmy.
Nauczanie i wychowywanie stało się dla naszego Patrona całym jego powołaniem. Choć sam nie miał własnych dzieci, stał się ojcem niezliczonej ilości cudzych. Jak mówił sam o sobie: “Za syna wybrałem ideę służenia dziecku i jego sprawie.” Każdego swojego podopiecznego traktował poważnie i z każdym prowadził poważne dyskusje. Wiedział, że nie wystarczy słuchać – trzeba przede wszystkim usłyszeć potrzeby dziecka.
W części artystycznej uroczystości uczniowie przygotowali i przedstawili krótki scenariusz opierający się na dziełach Janusza Korczaka. Z wielkim zaangażowaniem recytowali i odczytywali wybrane fragmenty prozy. Uczniowie wysłuchali fragmentów “Pamiętnika Blumki”, “Króla Maciusia I” “Maciusia na wyspie bezludnej” i “Bankructwa małego Dżeka”. Przedstawienie to pozwoliło naszym uczniom na rozwinięcie swojej aktywności twórczej i organizacyjnej. Było dobrym testem otwartości na współpracę, a przede wszystkim kolejną okazją do zmierzenia się z własnymi lękami przed wystąpieniami publicznymi oraz okazją do integracji, szczególnie istotnej, cenionej i pielęgnowanej w naszej szkole.
Na zakończenie inaugurującego szkolne obchody nadania imienia Janusza Korczaka naszej szkole spotkania, odbyła się prezentacja kalendarzy na 2023 rok przygotowanych przez uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych.
Uroczystość ta była wstępem do innych, już trwających lub dopiero planowanych, wydarzeń w ramach obchodów 12. rocznicy nadania imienia Janusza Korczaka Integracyjnej Szkole Podstawowej nr 67 w Łodzi. Dla naszych uczniów stała się również jedną z wielu okazji, w myśl naszego patrona, do “rozwinięcia skrzydeł”.
Tekst : E. Filipczak