Akcja żonkile
W środę, 19 kwietnia przypadała 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawski. Po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji Żonkile upamiętniającej tamte wydarzenia. Po raz kolejny przypięliśmy sobie również żółte żonkile – symbol wydarzeń z 1943 roku oraz znak, że pamiętamy i „Łączy Nas Pamięć”.
W tym dniu uczniowie wszystkich klas 6, 7 i 8 podczas uroczystego apelu wysłuchali o historii o wydarzenia, które rozegrały się pomiędzy 19 kwietnia a 16 maja 1943 roku podczas powstania w getcie warszawskim oraz obejrzeli w skupieniu film animowany pt.: "Nie było żadnej nadziei" udostępniony przez organizatorów.
Akcja Żonkile jest to społeczno-edukacyjna akcja organizowana już po raz jedenasty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Związana jest ona z rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz bohaterem i ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej, Markiem Edelmanem.
Powstanie w getcie warszawskim było pierwszą akcją zbrojną o tak dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom. Było również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta przez Niemców. Powstańcy nie mieli nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat, a przede wszystkim sami wybierali śmierć z bronią w ręku.
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z kwietnia 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. To właśnie dlatego 19 kwietnia rozdawane są żółte żonkile przez tysiące wolontariuszy na ulicach, stając się symbolem zbiorowej pamięci. Co ciekawe, podobno w każdą rocznicę powstania Marek Edelman dostawał także żonkile od anonimowej osoby.