Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Lekcja historii z Piotrem Firkowskim

W dniu 27 kwietnia odbyła się w naszej szkole nietypowa lekcja historii dla uczniów klas VI - VIII. Lekcję tą przeprowadził pan Piotr Firkowski.

Tematem lekcji były niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne w okupowanej przez Niemcy Polsce podczas II wojny światowej. Pan Piotr Firkowski jest synem zmarłego w 2014 r. pana Mirosława Firkowskiego, uczestnika ruchu oporu przeciwko niemieckiej okupacji, a następnie więźnia obozów koncentracyjnych (Auschwitz, Neuengamme i Bergen Belsen). Pan Mirosław Firkowski był częstym i zawsze bardzo mile witanym gościem w naszej szkole. Spotykał się z młodzieżą oraz uczestniczył w szkolnych projektach dotyczących II wojny światowej. Głównym punktem lekcji była prezentacja filmu "Dzień jak co dzień" na podstawie scenariusza autorstwa pana Mirosława Firkowskiego, w oparciu o jego książkę "Przez trzy kacety".  

W filmie tym przewodnikiem po obozie w Auschwitz jest właśnie pan Mirosław opowiadający o swoich obozowych przeżyciach. Pan Piotr Firkowski przybliżył również uczniom wydarzenia związane z wybuchem II wojny światowej, okupacją ziem polskich i historią niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych na terenie okupowanej Polski. Wykonał również hymny obozowe skomponowane przez więźniów.

Uczniowie i pracownicy naszej szkoły byli pod ogromnym wrażeniem zarówno treści jak i formy lekcji przeprowadzonej przez pana Piotra Firkowskiego. Jako społeczność szkolna bardzo cieszymy się, że pan Piotr kontynuuje współpracę z naszą szkołą zapoczątkowaną przez pana Mirosława. Kultywując pamięć swojego taty, zarazem przybliża młodzieży czasy II wojny światowej, a zwłaszcza tematykę niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych. Pamięć o tych wydarzeniach jest bardzo ważna. Pamiętając o strasznych przeżyciach naszych rodaków podczas wojny powinniśmy starać się robić wszystko co w naszej mocy by ta historia nie powtórzyła się już nigdy na naszej ziemi.  

 

aut. Andrzej Skowronek